Głównymi partnerami eksportowymi są: Chiny (20%), Indie (11%), Japonia (10, 8%), Republika Korei (8, 6%), USA (5, 4%), Singapur (3, 4%), Tajwan (3%) i Francja (3%). Import towarów do Arabii Saudyjskiej w 2020 r. wyniósł 133 mld USD (spadek o 11 mld USD w porównaniu z 2019 r. ). Głównymi dostawcami towarów były Chiny (17, 8%), Zjednoczone Emiraty Arabskie (12, 1%), USA (9%), Niemcy (4, 8%), Japonia (4, 4%) i Indie (4, 28%).
kosmetyki (zwł. perfumy i wody toaletowe), szkło budowlane i dekoracyjne, panele, płytki ceramiczne, włókna syntetyczne, opony samochodowe; Towary i usługi sektora zdrowia: leki, kosmetyki, aparatura badawczo-naukowa, wyposażenie szpitali (w tym sal operacyjnych) i gabinetów lekarskich, usługi z zakresu tzw. turystyki zdrowotnej, rehabilitacji, rekonwalescencji, operacji medycznych; Wyroby przemysłu drzewno-papierniczego: meble biurowe, szpitalne, hotelowe i domowe, materiały i stolarka budowlana, ścier drzewny, papier (opakowaniowy, gazetowy) i tektura, artykuły higieniczne z papieru; Przemysł metalurgiczny: dostawy metali i wyrobów z metali nieszlachetnych, wyrobów z metali kolorowych, zwłaszcza miedzi, konstrukcji przemysłowych (kątowniki, profile, rury itp. dla przemysłu naftowego i gazowego, szyny kolejowe), jak również tworzenie joint ventures w zakresie dystrybucji i sprzedaży artykułów hutniczych; Sektor energii elektrycznej, gospodarki wodnej i ochrony środowiska: projektowanie i wykonawstwo obiektów energetycznych, linii transmisyjnych energii elektrycznej i stacji transformatorowych, dostawy urządzeń: kotłów, turbin, transformatorów, kabli, silników oraz innego sprzętu elektrycznego, w tym oświetleniowego, budowa sieci wodno-kanalizacyjnych oraz oczyszczalni ścieków, dostawy technologii i urządzeń ochrony środowiska, usługi software dla sektora energetycznego i gospodarki wodnej Przemysł obronny: potencjalne tematy polskiego eksportu i współpracy naukowo-technicznej w tym sektorze to dostawy sprzętu i amunicji wojskowej dla potrzeb sił zbrojnych i specjalnych AS, środków ochrony osobistej, m.
Organem doradczym króla o stopniowo poszerzanych kompetencjach jest w całości mianowane (na 4 letnią kadencję) 150-osobowe Zgromadzenie Doradcze (Madżlis Asz-Szura). W 2005 r. przeprowadzono pierwsze częściowe (1/2 składu; druga połowa składu została następnie mianowana przez władze) powszechne wybory do rad miejskich (czynne i bierne prawa wyborcze przysługiwały w nich jedynie mężczyznom). W grudniu 2015 r. odbyły się wybory do rad municypalnych, w których po raz pierwszy czynne i bierne prawo wyborcze przyznano także kobietom. W 2007 r. na mocy dekretu królewskiego uregulowane zostały zasady sukcesji tronu przewidujące wybór następcy tronu, a w niektórych sytuacjach również króla, przez Radę Wierności Tronu składającą się z prominentnych członków rodziny królewskiej, bezpośrednich potomków założyciela państwa – króla Abdulaziza Al Sauda. W AS nie działają partie polityczne ani związki zawodowe.
AS jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem arabskim (ok. 28% PKB całego świata arabskiego), dysponującym znacznymi zasobami kapitałowymi (nakłady inwestycyjne) i największym w regionie potencjałem importowym. W ostatnich latach była (z uwzględnieniem re-eksportu) największym finalnym odbiorcą polskiego eksportu w gronie państw członkowskich Rady Współpracy Państw Zatoki oraz strategicznie ważnym partnerem gospodarczym Polski w regionie. Dane tabelaryczne dot. handlu zagranicznego Polski z Arabią Saudyjską w latach 2017-2020: Eksport (wg danych Insigos): Rok Eksport w mln USD 2017 651, 52 2018 848, 99 2019 782, 23 2020 1118, 79 Import (wg danych Insigos): Import w mln USD 801, 76 1238, 49 1932, 38 1282, 67 Istnieje możliwość zainteresowania inwestorów saudyjskich udziałem kapitałowym w planowanych inwestycjach sektora naftowo-gazowego w Polsce.
wiercenia), budowę obiektów wydobywczych, linii przesyłowych i dystrybucyjnych. Wzajemne kontakty w sferze gospodarczej W ostatnich latach notujemy rosnące zainteresowanie nawiązaniem kontaktów i podjęciem bezpośredniej współpracy gospodarczej i handlowej ze strony polskich i saudyjskich podmiotów gospodarczych. Przejawem tego były misje handlowe do Arabii Saudyjskiej i do Polski organizowane przez obie strony.
d. 5, 9 Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w kraju urzędowania (w mld USD) 236, 2 Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich kraju urzędowania za granicą (w mld USD) 123 Struktura PKB PKB w roku 2020 wyniósł 749 miliardów USD, co przy liczebności społeczeństwa 34, 2 miliona, oznacza osiągnięcie w PKB per capita w wysokości 21, 9 tys. USD. Tempo spadku PKB wyniosło 5, 4%. Podstawową gałęzią gospodarki AS pozostaje sektor ropy naftowej (ok. 47, 4% PKB, 80% dochodów eksportowych, 70% budżetowych i zatrudnia 24, 8% siły roboczej), z którego wpływy walutowe) stanowią główną siłę napędową gospodarki narodowej[2].
Najbardziej aktywne są Izby Handlowo-Przemysłowe w Rijadzie, Dammam i w Dżuddzie. W AS działają także branżowe stowarzyszenia gospodarcze. Przynależność do izb gospodarczych jest obowiązkowa. Sądownictwo gospodarcze Sądownictwo gospodarcze jako odrębna część prawa praktycznie nie istnieje. Oparte jest dotychczas na prawie koranicznym (szariacie) i dekretach Rady Ministrów AS. Od czasu (XII 2005) wejścia AS do Światowej Organizacji Handlu (World Trade Organization WTO) jest stopniowo budowany nowy system sądownictwa gospodarczego zgodny ze standardami handlu międzynarodowego, m. zapowiedziano powołanie specjalnej instytucji, składającej się z przedstawicieli samorządu gospodarczego, Ministerstwa Handlu i Przemysłu AS oraz Saudyjskiej Rady Konsultantów Prawnych (SCLC) dla rozstrzygania sporów między biznesmenami saudyjskimi i firmami zagranicznymi.
kamizelek ochronnych i masek gazowych, dostawy małych samolotów, śmigłowców oraz łodzi desantowych i kutrów patrolowych, dostawy radarów, sprzętu telekomunikacyjnego i radiolokacyjnego, dostawy wojskowych szpitali polowych oraz wyposażenia sanitarno-medycznego; Inne potencjalne dziedziny rozwoju polskiego eksportu: przemysł maszynowy i górnictwo – pojazdy samochodowe, jachty i łodzie motorowe; maszyny, urządzenia i sprzęt górniczy oraz usługi techniczne; budownictwo drogowe i kolejnictwo – głównie jako podwykonawcy; lotnictwo cywilne - samoloty i helikoptery dla celów rolniczych, sanitarnych i pożarniczych; gospodarka morska - dostawy statków handlowych, rybackich i baz przetwórczych; projektowanie, budowa portów handlowych i rybackich; szkolenia personelu; telekomunikacja i IT: dostawy sprzętu i oprogramowania dla branży telekomunikacyjnej; ochrona zdrowia: dostawy sprzętu, współpraca naukowo-badawcza, szkolenie personelu; turystyka: współpraca biur podróży; inwestycje saudyjskie w hotele, sanatoria, itp.
لاست نايت ان سوهو - Tahko Trail
W marcu 2019 r. rozpoczęto procedurę wydawania wiz elektronicznych 24-godzinnych na wydarzenia kulturalne odbywające się w Królestwie. Od września 2019 wprowadzono wizy turystyczne, które można składać aplikując online na stronach https://visa. mofa. gov. sa/ oraz https://scth. sa/en/. Wizę turystyczną można uzyskać także po przylocie na lotnisku w Arabii Saudyjskiej jednak zaleca się uzyskać ją jeszcze przed wylotem. W związku z pandemią COVID-19 zawieszono ruch turystyczny co najmniej do 17 maja br. Saudyjskie MSZ uruchomiło elektroniczny system wizowy (dostępny na stronie: www. sa), za którego pośrednictwem można uzyskać w trybie on-line numer referencyjny przyśpieszający uzyskanie wizy w placówkach dyplomatycznych Arabii Saudyjskiej.
Ograniczenia w związku z COVID-19 dotyczące podróży do
Szereg polskich firm wykazuje zainteresowanie regularnym uczestnictwem w targach i wystawach międzynarodowych w Rijadzie i Dżuddzie. Możliwości rozwoju polskiego eksportu do Arabii Saudyjskiej Statystyka wymiany gospodarczej między RP i AS wskazuje, że najbardziej obiecującymi sektorami potencjalnej współpracy mogą być: Sektor rolno-spożywczy: dostawy produktów mleczarskich, mięsa i wyrobów mięsnych (drobiowych i wołowych), przetworów warzywnych, świeżych i mrożonych owoców, soków i koncentratów owocowych, wyrobów piekarniczych i cukierniczych, w tym czekoladowych, a ponadto transfer technologii przetwórstwa żywności, maszyn i urządzeń dla małych zakładów produkcyjnych, m. piekarniczych i cukierniczych oraz tworzenie joint ventures w tej dziedzinie w AS; Produkty chemiczne, tworzywa sztuczne, wyroby gumowe i szklane, ceramika: m.
تيل ديث - Schule Gallispitz